Jump to content
¯\_( ツ)_/¯
  • TAD GROUP are currently hiring penetration testers. Please read the topic in Career Central subforum.
  • Sponsored Ad
ТУК НЕ СЕ ПРЕДЛАГАТ ХАКЕРСКИ УСЛУГИ ! ×

Recommended Posts

Здравейте,

От години нашата организация си сътрудничи с програмата EdX (все пак да не забравяме, че това е военна програма, чиято цел е да позволи на всеки да получи достъп до най-доброто образование). :$

Тъй като се убедих, че тук няма нито един, който да е готов да премине през нашият курс на обучение, предлагам на вашето внимание, курсовете, които се предлагат от  т.н. "елитни вузове" (при нас са известни като "Бръшляновата лига", в ). Все пак е добре младите да се запознаят с това, какво се преподава от "най-добрите" в чужбина (лично за мен и за колегите това са доста остарели неща, но в момента са "модерни", каквото и да означава това).

Пълното описание на курсовете ще намерите на посочените адреси.

Introduction to Computer Science and Programming Using Python

Edited by Avatara
  • Like 2

Какво е "модерно" в момента? Лично мен статистиката и тоя хайп по big data така и не ме грабна. Имам познати астрономи и физици, които просто монетаризираха познанията си в хайпа, което е много хубаво :) Вероятно machine learning някакъв базов ще понауча по някое време, защото вече има пряка релевантност с Инфосек. Та сподели за cutting edge :)

Ако ми позволите само да вметна.

Основният проблем е, че реално повечето тук са системни администратори и/или лица, които се занимават с администриране и мрежово осигуряване.

Като такива те имат изградени стереотипи и начин на мислене. 

Пример:

Дискутираме как да инсталираме Linux и/или как да подобрим сигурността на Apach Server, примерно.

Коментираме какво може да направим (или как да напишем един скрипт), но нека някой ми отговори как да напишем транслатор, интерпретатор и/или компилатор?

А как да напишем свой REST сървър, който да превъзхожда многократно Apach?

А как да напишем нещо много по-добро от Googel? Или агрегатор на данни? Или система за контрол на TCP?

Не можело да стане. 

И кой ви е казал, че това са невъзможни неща?

Една от най мощните ОС, използвана за специални цели е разработена от ... канадско семейство. Майка, баща и дъщеря. Няй-добрата в специализираната сфера. Графична среда, позволяваща работа в реално време. Говоря за пълноценна ОС, а не за нещо като Linux, където имаме ядро на UNIX и куп "кръпки" написани от ентусиасти, за които Кнут е мръсна дума. :$

Каквото и да си говорим това е започнало в Станфорт, където група студенти (липсвали са кадри) са били назначени да обслужват университетската мрежа и се започнало (но БЪлгария е върха на Сладоледа, не че Европа не е, ако обаче изключим Германия, които си гледат интересите и плюят на всякакви "тенденции")... 

След смъртта на Форсайт в университетите не се изучава програмиране.

Замислялили сте се защо C, C++, C# или Java? Обратен полски запис, абсурден синтаксис, при който една сбъркана скоба праща всичко по дяволите, ужас ако се налага да четете кода на друг разработчик и още много "хубавини".

Ами Python, R, Ruby, Perl да не споменаваме изчадието адово, наречено Objective C. В този ред на мисли, я ми кажете един НЕЗАВИСИМ програмист, който е забогатял като е разработвал софтуер за Apple? Един. Само един. Повярвайте такива няма. Няма и как да има, ако сте запознати как работи машината за смазване на разработчиците на Apple. Пред нея тази на Linux (никога, ама никога не се опитвайте да работите с фондацията, ако нямате двама трима сериозни адвокати зад гърба си) изглежда като херувимче. :$

Та Java беше (и си остава) език за програмиране на нискобюджетни контролери за печки и толкова. C е създаден (по признанията на Керниган и Ричи) за да могат некадърни и мързеливи индивиди (които нищо не разбират от Assembler) да обслужват UNIX сървърите. C беше (и си остава) междинен език, а не език от високо ниво. Между C, C++ и C# общото е само в синтаксиса. Дори логиката на тези езици е различна.

Защо "отворен код"?

Повече от елементарно - copy/paste и готово. В комплект с грешките и скудоумията.

Но ... 

Напред науката е Слънце ...

Грънци Слъце. Мрак и кал.

Като се замисля грънците имат свойството да се чупят. Но пък това е друга тема.

Edited by Avatara

Ей такива постове са ми най-любими. Аз колко много знам, вие как нищо не научихте! Ами кажи нещо полезно, приятел. Кои са тия езици от високо ниво, какво да научат младите ентусиасти, дай насоки, дай им сламка, за която да се хванат. Всичко друго е пост- комунистическо чесане на м*ди и празни, празни приказки. 

Ей такива индивиди като Bat Emo дето не четат са ми любими. :D:D

Когато на някой му липсва елементарна компетентност и не чете кой какво е писал, го обръща на политика (това за комунизма ме разби).

Уважаеми Bat Emo,

Ами преди да пишеш каквото и да било по мой адрес да беше попрочел къде какво съм написал. Току виж си научил нещо. Не че е кой знае какво, но току виж се оказало полезно.

Ето ти само една тема, която непосредствено касае езиците от високо ниво:

Като прочетеш какво пише си задай елементарния въпрос:

КОЛКО ОТ ТАКА ИЗБРОЕНИТЕ ПРОГРАМНИ ЕЗИЦИ ПОЗНАВАМ?

Що се отнася до личните обиди (това за чесането и другите изрази) там не мога да помогна. Това е въпрос на възпитание и култура, каквито понякога липсват.

На 16.08.2017 г. at 21:29, batemo написа:

Ей такива постове са ми най-любими. Аз колко много знам, вие как нищо не научихте! Ами кажи нещо полезно, приятел. Кои са тия езици от високо ниво, какво да научат младите ентусиасти, дай насоки, дай им сламка, за която да се хванат. Всичко друго е пост- комунистическо чесане на м*ди и празни, празни приказки. 

Уважаеми Bat Emo,

Хубаво е преди някой да се заеме да пише каквото и да било да прочете написаното от други. Не че ще се възвиси, кой знае колко, но току виж се оказало полезно (тук си спомних за чукчето, което пишело роман). :D:D

Ето ти само една тема, която непосредствено касае езиците от високо ниво:

Като прочетеш какво пише си задай елементарния въпрос:

КОЛКО ОТ ТАКА ИЗБРОЕНИТЕ ПРОГРАМНИ ЕЗИЦИ ПОЗНАВАМ?

Все пак уважавам желанието ти за конкретика и се обръщам към теб за помощ. Вярвам, че ще ми помогнеш за да мога да реша тези елементарни задачи. :D

BatEmo, обясни на мен простосмъртния, дето нищо не разбира, кое работи по-бързо:

inc(i) или i:=i+1

и 

for или while?

Ама не просто да ми отговориш, а и да ми обясниш защо е така? Освен това не е зле да ми разясниш разликата между :=, ==, =:D:D

Та като ми помогнеш с отговорите на тези два прости въпроса , ще преминем към следното:

Обясни на мен невежия какво точно прави следния код:

type
      MyFuzzySetObject = Sring;   

record

Massiv : Array [1..3] Of MyFuzzySetObject;

S :  String;        

end;

Masiv [1]:= ‘"nеveS"’;

Masiv [2]:= ‘, [7, 3, 1]’;

Masiv [3]:= , {< 7/1 >, <  3 /0.4 >, <1/0> }’;

S:= AnsiReverseString (Masiv[3] + Masiv[2] + Masiv[1]);

Много е важно да ми кажеш на какво точно ще бъде равно S.

Ето този въпрос много ме измъчва. :D

Разчитам на високата ти компетентност и неизчерпаем извор на знания.

С уважение

съратник на Плеханов,  Ернесто де ла Сетрна, Баадер Маайнхоф и други индивиди

P.S.  Що се отнася до личните обиди (това за чесането и другите изрази) там не мога да помогна. Това е въпрос на възпитание и култура, каквито понякога липсват.  :D

Edited by Avatara
  • Like 1

На 16.08.2017 г. at 21:29, batemo написа:

Уважаеми Bat Emo,

Приеми горния пост като дистанционно обучение. :D

Edited by Avatara

Та като се поразрових видях, че пак тук съм задал следния въпрос:

Какво точно прави този код:

function getCookie(best_candidate, all_candidates)
{
    alert("The retrieved cookie is: " + best_candidate + "\n" + "You can see what each storage mechanism returned " + "by looping through the all candidates object.");
    for (var item in all_candidates) document.write("Storage mechanism " + item + " returned: " + all_candidates[item] + "<br>");
}
ec.get("id", getCookie);

Аз нали съм си тъпичък, та да попитам. BatEmo ще ми разясни. Той ги разбира нещата. :D

• Haha 1

On 8/16/2017 at 4:40 PM, Avatara said:

Ако ми позволите само да вметна.

Основният проблем е, че реално повечето тук са системни администратори и/или лица, които се занимават с администриране и мрежово осигуряване.

Като такива те имат изградени стереотипи и начин на мислене.

По дяволите колко си прав. И за да пиша по темата ще кажа за едни мои наблюдения от CISCO курс, който карах и по-точно думите на ментора ми: "от всяко дърво свирка не става". Мислих дълго върху тези негови думи. Имаше колеги, който бяха доста назад с материала, стоя и ги наблюдавам и си викам "абе тия хора ако положат още малко усилия и ще им се получат нещата", да ама не. Така че много са важни съставките, с които ще работим.

Така че курсовете дали ще са онлайн или в аудитория важно е какви усилия полага човек и дали поне малко му се отдава.

Иначе EdX ми напомня на Coursera, където има събрани онлайн доста дисциплини от западни университети. Не само само технически.

• Like 1

Нищо лично към никой, но подобен тип поведение е меко казано вредно за подобен форум. Тъй като не подкрепям такъв тип поведение и в живота не контактувам с подобен тип персонажи, мисля да спра да го правя и тук. Аватара, надявам се да си намериш отговори на всичките въпроси, въпреки, че ако съдя по поведението ти, въпросите които трябва да те вълнуват са съвсем други. Успех на всички! 

Преди 11 часа, batemo написа:

Нищо лично към никой, но подобен тип поведение е меко казано вредно за подобен форум. Тъй като не подкрепям такъв тип поведение и в живота не контактувам с подобен тип персонажи, мисля да спра да го правя и тук. Аватара, надявам се да си намериш отговори на всичките въпроси, въпреки, че ако съдя по поведението ти, въпросите които трябва да те вълнуват са съвсем други. Успех на всички! 

Зададох конкретни въпроси, но вместо отговори отново се сблъсквам с поведение, което е типично за internet троловете.

Не аз използвах лични нападки. :D

Що се отнася до това къде е редно да се пише то тук определено ще поспоря.

Аз съм този, който е създал темата и аз бях този, който публикува информация за конкретни курсове.

От страна на Batemo и DarkSteps (който веднъж защитих от остри нападки, но определено не е трябвало да го правя, съдейки по реакциите му) до момента няма нито една конкретна публикация.

Според вас, колеги, това ли трябва да бъде езика, който се използва в internet?

ПРИЕМАТЕ ЛИ, ЧЕ ДАВАТЕ ДОБЪР ПРИМЕР, КОЙТО И ДРУГИ ТРЯБВА ДА СЛЕДВАТ? 

Помислете върху това.

Да. Аз написах няколко доста нелицеприятни истини, но те са факт, който се споделя от колегите от DAPRA, MIT и други институции, с които ми се налага да имам служебни взаимоотношения.

Въпросът е какво правим за да променим тази ситуация?

Случилото се в Япония през последните дни, доказа за пореден път, правотата на думите ми. 

Не е важно какво мисля аз. Важно е, какава е реалността, без значение дали това се харесва на някого или не.

И за да покажа какъв отговор очаквах ще дам малък пример.

for или while?

Един анализ на циклите показва, че това са рекурсивни функции.

Все пак има малки разлики.

Ограниченията при for имат по-скоро "статичен" карактер. Предварително знаете колко е броя на циклите,  които трябва да се извършат.

Пример:

S:= 0;

for I:= 0 to 9 do S:= S+I;

В този случай броят на циклите е 10, но е ясно дефиниран от самото начало.

Сега да видим как ще се направи това при използване на while.

S:= 0;

I:= 0;

while S >= 45 do

begin

S:= S+I;

I:= I+1;

end;

Най-елементарното сравнение. В първия случай имаме два програмни реда, а във втория те са пет (begin и end, или { } не се броят). 

Ако разгледаме машинните кодове след компилиране ще видим, че while е много по-бавен като изпълнение.

Защо обаче се използва?

В конкретния случай, имаме ясно дефинирано ограничение, но какво би се случило ако такова липсваше?

Това е тема за друга задача, касаеща използването на неформална логика и неформални математически модели.

Това, което е важно да се знае е, че когато целим повишаване на скоростта на изпълнение на определено действие трябва да имаме това в предвид, най-вече когато контролираме процеси измерващи се в мили и микросекунди (каквито са мрежовите).

Очаквах да прочета такъв вид коментари, за да проведем дискусия по тях и да обсъдим къде, какво и как се преподава.

За съжаление не видях нищо подобно. Признавам, че това не ме зарадва. Определено все още в България битува модел на поведение, характерен за 90-те години на миналия век.

И все пак ... аз съм оптимиост. :D

Ще се радвам ако някой се опита да подложи на анализ другите въпроси.

Най-важният е: Каква е разликата между :=, = и ==? Това е фундаментален въпрос, който е в основата на програмирането и не само.

И още малко ....

inc(I) или I:= I + 1?

Ако трябва да бъдем честни inc(I) (инкрементиране на променливата I) е много елегантно като визия.

Да, но I:= I+1 е много по бързо. :D

Както при for или while, така и тук всичко се свежда до това какво се получава след компилация.

При while след компилиране се получаваше допълнителна проверка дали условието е изпълнено.

При inc имаме нещо подобно, но то касае спецификата на използвания синтаксис и как в последствие той се интерпретира от компилатора и свързващия редактор.

Защо това е толкова важно?

При системи работещи в реално време и изскващи синхронизация, няколко милисекунди могат да имат доста сериозни последици.

Възможно е в рамките на един месец да се получи отклонение от около 60 минути, а това би довело до ресинхронизация на системите, което е критично в телекомуникациите и/или в телеметричните системи.

Изборът тук е: Дали трябва да пишем "елегантен" код, с който да впечатляваме колегите си, или да напишем ефективен, който изглежда грозно?

Това се определя от крайната цел, която сме си поставили.

И още малко за обучението ...

В средните училища на България децата се учат как да ползват Word, Excel и пр.. Това не е програмиране и/или компютърни науки. Това е консумативен подход.

В университетите е още по-зле, защото е замаскирано под слой академизъм и авторитарност.

Изучаваме как да ползваме една или друга библиотека (library, .h или каквото се сетите), но посочете ми поне един български университет, в който студенти да могат да изучават как се създават програмни компоненти (които са огромна пазарна ниша и струват доста скъпо).

Това изисква друг вид методика на преподаване. В момента в България се подготвят основно кадри за outsorsing индустрията.

Колко патентно чисти БЪЛГАРСКИ програмни продукта може да ми посочите?

Унгарците имат своя Auto LISP. Немците своя SAP. Чехите - Real Draw, без да говорим за игрите. Французите са и си остават номер едно в 3D. Вижте тук за какво става дума:

Мога да продължа да изброявам.

А какво имаме ние?

Визирам нещо съвсем простичко, което може да видим и да разберем. Не нещо грандиозно и голямо, а нещо малко, но .... НАШЕ?

Това е доста сложен въпрос и повярвайте всичко опира до образование.