Jump to content
ТУК НЕ СЕ ПРЕДЛАГАТ ХАКЕРСКИ УСЛУГИ ! ×

Програмиране - кариерно развитие / FAQ

Recommended Posts

Искам да направя темата за всички като мен, които са нови в програмирането и искат да задават въпроси за кариерното си развитие. Някои биха казали, че е по-добре да научим първо програмирането, пък работа все ще има, но според мен е добре човек да знае с какво се захваща.

Искам да допълня, че вече има отворена тема, за хората, които искат да знаят с кой език да започнат :)

• Like 1

Та за първата бройка, аз съм се занимавал повече с хардуер, работил съм на няколко места, но от това, което съм видял, не останах очарован от заплащането ( освен ако нямате свой бизнес ).В момента съм първа година студент и отскоро уча програмиране. Целта ми е докато завърша да съм натрупал известен опит като junior програмист. Въпросът ми е откъде да започна? Отскоро уча PHP, тъй като от колеги чувам, че за front-end програмистите искали "най-малко опит", което включва HTML, CSS, JS, PHP и 2-3 framework-a. Та за хората с опит тук, какво е мнението Ви? Откъде трябва да започе човек, който иска временна заетост с малко заплащане, която е подходяща за студенти без професионален опит?

Само да уточним, че PHP е сървърен език и той се ползва за Back-end програмиране. Да спрямо него и логиката му, често се определя и как ще изглежда страницата, но визията и, дизайна и всичките останали видими форми на сайта се определят от Front-end програмисти. Естествено, комуникацията между визията на сайта и цялостната му "скрита" логика, е неизбежно свързана, но трябва да се разграничават все пак нещата. Относно гореописаното от теб започни първо с процедурен PHP след което премини на обектно ориентирано програмиране, като задължително подкарай на локалният хост Framework - Laravel.  MVC ще ти свърши идеална работа в началото, като стил на обучение в програмирането и схващане на ООП. 

• Like 1
  • Thanks 1

Аз също съм студент първи курс, започнах работа като Juniour преди 8-9 месеца. Впечатленията са ми, както се бях изказал в някоя друга тема, много зависи от фирмата. Преди да си намеря работа, като обикалях по интервюта всеки ми искаше 2 години стаж за Juniour (при положение, че тъкмо бях завършил средно образование...). Обаче след като си студент потърси някакви летни стажове има много. А относно с какво да се захванеш, с каквото и да е ще ти е от полза. Лично мое мнение :) 

• Like 1

FrontEnd-а искали най-малко опит ... пълен булшит.

Един съвет : недей гледай къде е най-лесно и къде ще те вземат по-лесно, по-скоро гледай къде ти е най-интересно.

Ако си като мен , мързел и като се прибереш у вас нямаш стимул да правиш нищо друго освен да лежиш и да гледаш филми , по-добре се хвани на стаж , може да ти дават 50,100,200,300,400 лв., но като си там искаш-неискаш ще работиш и ще учиш , има мнооого фирми които взимат стажанти и ги обучават да им вършат някаква работа за отрицателно време. Защо го правят , чисто и просто защото ти си млад , надъхан да учиш да се доказваш и най-важното, ти си им евтина работна ръка, теб могат да те държат 1-2 години под 1000 лева, дори под 800 както мен (всичкото това е мой личен опит, и моя лична гледна точка).

Лично аз на 3-4-тия месец им изградих от 0-та комплексна система за интервюта и за кандидат работниците във фирмата , чесно казано незнам как го направих, тъй че не се съмнявай в себе си. Лично аз като отидох не знаех почти нищо, взеха ме защото видяха че съм надъхан и искам да се уча.

Така че не гледай парите , гледай да те вземат и да се учиш.

Ако ще си учиш у вас и си избрал PHP, направи една логин система като за начало (вход , изход , с база данни ... сещаш се), не случайно ти казвам да направиш това. Логин система имат едни 99% от web приложенията , така че тва е една добра основа, която ще ти даде знания и самочувствие.

Толкова от мен.

• Like 1

17 hours ago, freeman987 said:

Само да уточним, че PHP е сървърен език и той се ползва за Back-end програмиране. Да спрямо него и логиката му, често се определя и как ще изглежда страницата, но визията и, дизайна и всичките останали видими форми на сайта се определят от Front-end програмисти. Естествено, комуникацията между визията на сайта и цялостната му "скрита" логика, е неизбежно свързана, но трябва да се разграничават все пак нещата. Относно гореописаното от теб започни първо с процедурен PHP след което премини на обектно ориентирано програмиране, като задължително подкарай на локалният хост Framework - Laravel.  MVC ще ти свърши идеална работа в началото, като стил на обучение в програмирането и схващане на ООП. 

Може да е и друго, не Laravel ;)

С това "задължително подкарай Laravel", все едно му каза, че всичко друго не струва.

• Like 1

11 hours ago, liumbiwe said:

FrontEnd-а искали най-малко опит ... пълен булшит.

Един съвет : недей гледай къде е най-лесно и къде ще те вземат по-лесно, по-скоро гледай къде ти е най-интересно.

Ако си като мен , мързел и като се прибереш у вас нямаш стимул да правиш нищо друго освен да лежиш и да гледаш филми , по-добре се хвани на стаж , може да ти дават 50,100,200,300,400 лв., но като си там искаш-неискаш ще работиш и ще учиш , има мнооого фирми които взимат стажанти и ги обучават да им вършат някаква работа за отрицателно време. Защо го правят , чисто и просто защото ти си млад , надъхан да учиш да се доказваш и най-важното, ти си им евтина работна ръка, теб могат да те държат 1-2 години под 1000 лева, дори под 800 както мен (всичкото това е мой личен опит, и моя лична гледна точка).

Лично аз на 3-4-тия месец им изградих от 0-та комплексна система за интервюта и за кандидат работниците във фирмата , чесно казано незнам как го направих, тъй че не се съмнявай в себе си. Лично аз като отидох не знаех почти нищо, взеха ме защото видяха че съм надъхан и искам да се уча.

Така че не гледай парите , гледай да те вземат и да се учиш.

Ако ще си учиш у вас и си избрал PHP, направи една логин система като за начало (вход , изход , с база данни ... сещаш се), не случайно ти казвам да направиш това. Логин система имат едни 99% от web приложенията , така че тва е една добра основа, която ще ти даде знания и самочувствие.

Толкова от мен.

Благодаря, относно опита, сложил съм го в кавички, тъй като според мен, това не е малко опит :D. За стажовете, в града и близките 100 км около мен няма такива програми и за момента не знам накъде да се ориентирам. А за другото, аз съм се ориентирал към системна/мрежова администрация, но тези хора не ги взимат без поне 2г. опит, а за да се стигне до там изобщо според мен (а и според обявите в jobs.bg) първо трябва да се мине през работа в сервиз/helpdesk/програмист някъде и чак тогава да ме вземат някъде за 1200 лв на месец :)

Като цяло искам да се заема с програмиране само докато завърша, за да има с какво да се изхранвам и в трудовата ми книжка да не пише сервитьор/барман (нищо обидно към професията, лично аз ги уважавам).

Edited by scotrod
  • Like 2

Преди 5 часа, DvDty написа:

Може да е и друго, не Laravel ;)

С това "задължително подкарай Laravel", все едно му каза, че всичко друго не струва.

Не съм казал това, но Ларавел е една добра отправна точка за разбирането на работните рамки, като цяло. Ще му е и полезно за портфолиото му. 

• Like 1

Преди 12 часа, scotrod написа:

Като цяло искам да се заема с програмиране само докато завърша,

Нищо лично , но недей се занимавай изобщо с програмиране ,ако мислиш по-този начин :)  И да те поправя , по-скоро се минава през администратор и после към програмист отколкото обратното. :) Ако планираш да си администратор започни да учиш unix-базирани операционни системи, а не програмиране.

1 hour ago, liumbiwe said:

Нищо лично , но недей се занимавай изобщо с програмиране ,ако мислиш по-този начин :)  И да те поправя , по-скоро се минава през администратор и после към програмист отколкото обратното. :) Ако планираш да си администратор започни да учиш unix-базирани операционни системи, а не програмиране.

В момента уча ОС и компютърни мрежи паралелно с езика. Искам да де занимавам с програмиране докато завърша, защото има доста хора, които наемат студенти като ниско платени програмисти, но за студент админ не дъм чувал.

Пак ти казвам , този план който си си направил не е никак добър,  да започнеш програмист сега и да минеш на администратор после ще бъде много нелепа грешка.

Все едно да ти предложат 2500 лв. заплата и ти да кажеш "не мерси и на 1200 съм доволен" ...

• Like 1

Момчета мисля че в този форум: http://forums.bgdev.org може да се намери повече информация относно стажове в различни сфери свързани с програмиране. А между другото който пише или има интерес да се развива в python dev,  може да ми пусне едно лично да му намеря remote internship(20ч на седмица).

Edited by d3k4z
  • Like 1
  • Confused 1

1 hour ago, liumbiwe said:

Пак ти казвам , този план който си си направил не е никак добър,  да започнеш програмист сега и да минеш на администратор после ще бъде много нелепа грешка.

Все едно да ти предложат 2500 лв. заплата и ти да кажеш "не мерси и на 1200 съм доволен" ...

Проблема е, че аз не се целя в големи заплати в програмирането, ориентирам се към почасовата работа/временни проекти, търсещи хора без опит, не мисля, че заплатите в този сектор изобщо стигат и половината на тези.

Edited by scotrod

преди 40 минути, scotrod написа:

Проблема е, че аз не се целя в големи заплати в програмирането, ориентирам се към почасовата работа/временни проекти, търсещи хора без опит, не мисля, че заплатите в този сектор изобщо стигат и половината на тези.

Както и да , не те разбирам, но щом си решил ,че ще си администратор най-добре започни с python.

Edited by liumbiwe
  • Like 1

• 3 years later...