Jump to content
¯\_( ツ)_/¯
  • TAD GROUP are currently hiring penetration testers. Please read the topic in Career Central subforum.
  • Sponsored Ad
ТУК НЕ СЕ ПРЕДЛАГАТ ХАКЕРСКИ УСЛУГИ ! ×
Sign in to follow this  
Bobi's Tutorials

YAC - Yet Another Cleaner

Recommended Posts

Наскоро се натъкнах лично на един вирус, оказа се, че беше рооткит под името YAC. След малко проучване, ми стана интересно, предполагам и на някой друг може.

Ето малко инфо от статия на български от тук - https://virusi.bg/yac/

AC (също така и Yet Another Cleaner) е съмнителен софтуер за сигурност, собственост на Elex do Brasil Participações Ltda Technology Inc. Без значение колко безобидно изглежда, имайте предвид, че е започнал много различни дискусии в нета. Докато не можем да потвърдим, че това е зловреден софтуер, който не е способен да засича вируси, трябва да сте много внимателни с него, защото е свързан не само с честна дейност. След като инсталирате YAC на компютъра си, може да откриете, че е невъзможно да го деинслатирате и че може да се наложи да инсталирате друг софтуер за сигурност, за да го направите. В допълнение изглежда се разпространява в пакет с други приложения, така че със сигурност трябва да следите инсталационния процес. В противен случай може да откриете, че компютърът Ви е бил хайджакнат от MyPC backup, Search.yac.mx, isafe и други потенциално нежелани програми. Веднъж щом тези програми влязат в компютъра, те могат да променят различни системни настройки и да започнат редица нежелани дейности, като например пренасочвания, забавяне, изскачащи реклами и т.н.

За съжаление това не е краят. След като проверихме условията за ползване на YAC успяхме да намерим това изречение: „Има връзка със следните анти-спайуер и анти-малуер компании: Malwarebytes (Malwarebytes Antimalware), PC Tools (STOPzilla), Enigma Software (SpyHunter 4), SUPERantispyware (Superantispyware), SurfRight B.V. (Hitman Pro).“ Почти сме сигурни, че тези антивирусни и анти-спайуери нямат и идея за тази „връзка“.

YAC - Yet Another Cleaner си има официален сайт - http://www.yac.mx/?lang=en

Аз лично направих анализ на инсталираните програми и всичко допринесено от вируса, но нямам screenshot-и :(, а не ми се занимава да го правя отново във VM, защото просто нямам време (учене за изпит.. и класни), но ако на някой му се занимава.

Да допълня само, че не съм инсталирал самият софтер, а се взе от друга програма (понеже съм много умен и не очаквах в такъв инсталър да има нещо подобно, но няма значение :D ) Доста бързо го премахнах, но имах проблеми заради него, не помня какво беше, но в началото Windows ми крашна няколко пъти при нормално стартиране веднага след зареждане на програмите, нямаше нищо зловредно в стартъп, през safe mode не помня какво правих, за да отстраня проблема, но основно симптомите след това бяха hijack-нат браузър или поне редирекваше, дори след проверяване на Firefox настройките и тн.

Та както и да е, премахнах го напълно (без да се наложи преинсталация и нямах и backup или запазена точка на системата, не питайте защо.. (знам, че превода ми не струва, моля да ме извините :D). но все пак смятам, че би било интересно на някой да се поразрови и анализира по-дълбоко и дали изобщо програмата работи (знам.. и на мен ми звучи абсурдно :D )

• Like 2