Jump to content
ТУК НЕ СЕ ПРЕДЛАГАТ ХАКЕРСКИ УСЛУГИ ! ×

Съвети за начинаещ програмист?

Recommended Posts

Здравейте!

Искам да ви попитам за съвети за започване на програмиране или по-специално в моя случай - заинтересувах се в програмирането когато бях на 10 и пишех разни глупости на batch, кратко след това разбрах за простотата на Visual Basic и започнах да уча малко по малко. Тогава нямах много време и го занемарих, след като започнах отначало разбрах, че това не е подходящ език като за начало за мен и точно тогава излизаше pythон. Още преди да беше набрал популярност (или поне според мен) аз започнах да го разучавам и разбрах колко по-лесно са нещата в него и същевременно колко е powerful. След като бях научих основите на python i vb.net в училище започнахме да учим C++. Беше ми супер лесно, но не ми харесва толкова, колкото скриптовите езици като python (знам силата на python и за какво може да се използва), perl, bash, нуждаех се повече от тях и бяха лесни за разбиране. Проблема ми е че трудно мога да се задържа в един език, пробвал съм какво ли не вече, мога да чета изходни кодове много добре, както и да програмирам на не толкова високо ниво особено на езици като перл, python, bash.. Та понеже ще ми се наложи да уча C++ заради дск,  въпроса ми е с кой език да се задържа, за да го изуча по-добре, C++ защото така и така ще го уча още или да продължа и да се задържа на python. Нямам време за java xD. Моля да ме извините, ако нещо не е вярно или е неточно, приемам всякакви коментари, съвети и критики :) Благодаря!

• Like 1

Python , PHP , Bash аз тези ги намирам полезни всичко зависи от това какво искаш да правиш 

- Web Design, Coding : PHP

- Scripting : Python , Perl , PHP , Bash , Ruby

- Computer Resource : C++ , защото ти позволява да имаш контрол над ресурсите

Може и C++ да е интересно защото има от всичко по малко в него :)

Edited by LinuxMaster

преди 17 минути, LinuxMaster написа:

Python , PHP , Bash аз тези ги намирам полезни всичко зависи от това какво искаш да правиш 

- Web Design, Coding : PHP

- Scripting : Python , Perl , PHP , Bash , Ruby

- Computer Resource : C++ , защото ти позволява да имаш контрол над ресурсите

Може и C++ да е интересно защото има от всичко по малко в него :)

хмм мерси :) а какво мислиш за C и C#?  C# ми изглеждаше интересно, само синтаксиса трябваше да уча

Знаеш ли C#, знаеш и Java езиците са сходни, дори синтаксиса им е сходен :)
Когато бях бакалавър ни натискаха на C++ и лично на мен не ми хареса особенно. Не знам какво да те посъветвам защото не разкриваш много за какво ще ти трябва даден език, за да се опитам да ти дам насоки.
Ако ще започваш на C# има два добри варианта да го научиш. С книгата на Наков - "Въведение в програмирането" където някой неща не са обяснени много ясно и изчерпателно или по-добрият вариант => https://asenevtsi.com/index.php/компютри-и-интернет/въведение-в-net-практическо-програмиране-на-с

Аз е чета в момента и доста повече ми харесва от първата(по изчерпателна е се отделя внимание на всеки един обект).

Съшо си купих и тази, но тя е за hardcoding .. => https://www.orangecenter.bg/shabloni-za-dizayn-na-platformata-net.html

Това е което мога да те посъветвам за C# :)

• Like 1

Погледни във софтуни https://softuni.bg понякога пускат някой курсове фрее (в момента ще има за Python https://softuni.bg/trainings/1655/python-basics-may-2017) ,
аз там гледах за node.js , свалил съм и за c# , java ,c++ някои видеа ако ти трябват мога да ти ги пратя по някакав начин

мерси на всички, за видеа може да попитам чак лятото сигурно, че от толкова неща и учене.. за сега ще стъкна на python, тъй като на мен ми трябва доста, ще видя и node.js :) Мерси на всички за предложенията! :)

6 hours ago, Bobi's Tutorials said:

за сега ще стъкна на python

Thumbs up :) В инфосек мисля, че  Python води класацията като скриптов език. Сигурно ще има хора, които ще ме успорят с Ruby, но извън Metasploit  не съм виждал някой активно да го ползва като вграден в инструменти. За RE (Reverse Engineering) трябва дълбоко разбиране поне на C.Колкото и да не ми се иска JS  набира голяма популярност в много посоки включително в инструменти за RE/infosec :D Иначе извън мейнстриим езиците, един от най-добрите в RE използва OCaml като език с който разработва платформа за програмен анализ. Това е Ролф Ролс (Rolf Rolles) - http://www.msreverseengineering.com/research/ . Мисля, че пича грабна Pwnie награда за общ принос сравнително скоро.

• Like 1

19 hours ago, Vemist said:

Аз съм се насочил към JAVA , ако може някакви помощни материали. Сега чета книгата на Наков.

Добре си се насочил, има книги в книжарниците които също могат да ти свършат работа :)
Виж дали клиповете в softuni са достъпни само с регистрация :)

На 06/05/2017 at 14:54, Vemist написа:

Аз съм се насочил към JAVA , ако може някакви помощни материали. Сега чета книгата на Наков.

В момента аз също съм на JAVA. Гледам туториали в youtube, но не всички са добре обяснени. Търся в момента академия, която да събира група за този програмен език. 

Иначе на основния въпрос ще повторя думите на LinuxMaster: ако мислиш да се занимаваш с web development ти трябва HTML, CSS, JavaScript, като последният език е много търсен на пазара. Ако мислиш да се захващаш със software development - JAVA. 

• Like 1

Здравейте,

Ако ми позволите само ще споделя личния си опит.

Скриптовите езици са нещо прекрасно, но те са ограничени от транслатори и интерпретатори. Дори когато разработвате web-приложения ще се наложи да се ограничите до програмиране на методи (визирам случая в който ползвате модерни REST сървъри).

Visual Basic е и си остава езика на който работят финансовите аналитици (тези които ползват Word и Excel Profesional Edition), както и основен език в инвестиционното машиностроене. В близките десетилетия едва ли скриптовите езици ще пробият там, поради изключително тежките изисквания.

C# е нещо много забавно. :D

Да се твърди, че има нещо общо с Java, Perl, Rubi и/или някой друг скриптов език е (моля да бъда извинен) много несериозно. :D

На практика C# e нещо като Delphi 3, но със синтаксис на C (обратен полски запис, големите скоби и пр.).

От тук насетне логиката на програмиране а абсолютен аналог на старите версии на Delphi.

Сега да поговорим за "сериозно програмиране". :D

Тук няма избор.

Най-добрата среда за разработка (в т.ч. и на проекти от клас AA) е и си остава RAD Studio . В момента е достъпна версия 10.2 Tokio (версията е от 2017 година). 

Ако поне веднъж сте работили в подобна среда, няма как да не знаете, че след това всякакви сравнения между програмни езици са просто нелепи.

В RAD Studio може спокойно да пишете на каквото ви допада (Java, Objective C, C#, XCode, C++, Delphi, PHP, Pyton, Assembler и каквото се сетите). Няма никакво значение за каква ОС ще генерирате приложението (Windows, Linux, Android, iOS и др.). Няма значение какво ще бъде устройството, което ще го ползва. От персонални компютри, през многопроцесорни машини с екзотични ОС, дигитални очила, комуникационна техника, дигитални часовници, смартфони и каквото се сетите. Няма никакво значение с каква база данни ще работите (ORACLE, IB, SYBASE, DB2, Firebird, MySQL, MONGO и т.н..).  Все тая дали ще програмирате .NET, ActiveX, Java скриплети, REST или Datasnap сървъри или каквото се сетите.

Пишете на език, който владеете най-добре, а това, което получавате като машинен или бинарен код е въпрос на настройки и това, каква е целта на проекта, който разработвате. Ако искате може да пишете и на три езика. Примерно основния код е на Delphi, но включвате функции на C++ или Assembler. Ако искате може да добавяте скриптове на Java, Java Script (все пак има малка разлика между Java и Java Script :D), Rubi, Perl, PHP, Visual Basic или каквото се сетите. Вземате produser-a, който ви е нужен и задълбавате. Ако пък сте заклет привърженик на SQL грабвайте FireDAC и дерзайте. :D

Къде е проблемът обаче. :D:D:D

Големият проблем е, че от години в България (за разлика от Япония, Китай, САЩ, Бразилия, Германия, Русия, Унгария, Чехия, Великобритания, Австралия, Нова Зеландия и др. държави) RAD Studio е много мръсна дума, защото ... "това било Delphi" (да се чете Object Pascal, което е още по забавно):D:D

Това училища, това университети, това фирми ... всички се включиха в кампанията по заклеймяването на тази нечиста сила, дето би следвало да е умряла преди години, да ама тя не само оцелява, но и в момента става все по голяма (поскледно направи поглъщане за около 17,5 милиарда USD, на няколко компании, разработващи устройства, управлявани с мозъчни вълни). :D

Лично аз по-голяма простотия от това в живота си не съм срещал, но това е масово наложено мнение в милата ни татковина.

Да не коментирам какви са разликите между C++ (примерно) и Delphi, защото там ще стане страшно (някои все още наивно вярват, че навремето Diablo и други култови игри, са разработвани на C++). :D

Държа да подчертая дебело, че в момента говоря за езици за програмиране, в които има неща като компилатор, свързващ редактор, системи за рефакторинг и пр. и пр., а не скриптови езици, които масово се ползват в out soursing компаниите. Визирам софтуер, който се патентова и се продава при това масово.

Няма нужда да споменавам, че в момента името Боби Митов е номер едно в света в областта на софтуер за обработка на сигнали. Няма система за видеонаблюдение (и не само) която да не ползва негови компоненти.

Друго предимство на RAD Studio е възможността да се разработват (и продават доста изгодно) програмни компоненти (освен визуални може да си разработвате и собствени ActiveX контроли, които имат добър пазар). Директно дистрибутирате в Apple Store, MS Store и Google Play. Да не споменавам за уникалните средства за документиране.

Цената на архитект версиите е наистина впечатляваща, но не виждам кой ви пречи да си изтеглите безплатните дистрибутиви от 2016 година на RAD Studio Starter Edition Berlin 10.0 (Delphi, C++, IB, Visual PHP 5  и други благини). Тъкмо ще се научите как да си инсталирате компоненти като тези на FireMonkey, Tethering, EMS и др..

Ах да ... Пропуснах да спомена за Indy компонентите. :D

С тяхна помощ няма сървър в света, който да не може да контролирате.

Има прекрасна документация за това, какво може да направите с Indy и повярвайте ще останете доста приятно изненадани, но ... изисква се много различен начин на  мислене, от този, който в момента се преподава в университетите.

Причината за това е т.н. "политика" на RAD Studio. Все пак визираме технология от 2017 година,а не такива от средата на 90-те години на миналия век.

Обичам университетите, но те са като манастири. Пазители на знанието и традициите, зад стените, на които се случват различни неща, някои доста забавни.

Понякога, монасите трябва да напуснат манастира, за да се порадват на сътвореното.

Извинете. Просто метафора. :D

Java, ObjectiveC, C#, XCode, Delphi, RAD Studio, RAD Studio 10.2 Tokio, REST Server, Indy, Datasnap, FireMonkey

Edited by Avatara
  • Like 2