Jump to content
¯\_( ツ)_/¯
  • TAD GROUP are currently hiring penetration testers. Please read the topic in Career Central subforum.
  • Sponsored Ad
daraka

Кой е най-подходящия език за реализация на криптографски алгоритми?

Recommended Posts

Здравейте! Нов съм тук, нов съм и в програмирането. Занимавам са от 1 година, също и уча в ПГ по КТС град Правец. Та въпросът ми е, тъй като от скоро се интересувам от криптография и data security, кой е най-подходящия програмен език за реализация на такива алгоритми? Имам умения в езика Python, както и С, но предназначен за Ардуино. В момента уча JavaScript и React.js и чета книгите Algorithm Notes for Professionals и Eloquent JavaScript. Това е едно от направленията, в които се насочвам, заедно с Web front/back end development, Software engineering, Embeded systems. Съжалявам, ако темата ми не е за този форум, ще се радвам ако ме насочите.

Edited by daraka
  • Like 1

Здравейте,

Ако говорите за алгоритми, предполагам, че визирате програмен език, който да ползвате за описание и тестване на алгоритми. Към момента по-добър от ALGOL в това направление няма, но доколкото съм запознат едва ли сте го изучавали. 

Ако се интересувате от криптография без assembler няма как да минете, ако решите да се занимавате професионално в това направление. Лично аз ползвам комбинация от Delphi и assembler.

Защо C, C++, Java и други езици са абсолютно неподходящи за използване при реализиране на системи за защита на критична информация, съм се обосновал с доста аргументи в доклада си "Съвременни методи за защита на информацията", Причината за това е в наличието на специфичен информационен излишък, който прави системите уязвими. С особена сила това важи при използването на C и C++ за криптиране на текстова информация. За да ме разберете, вижте как компилаторите на тези два езика (между C и C++ има съществени различия) представят текстовата информация в машинен код. За съжаление това се оказа много сериозен проблем, който към момента не може да бъде преодолян по никакъв начин (проблемът е от времето на Керниган и Ричи), но пък умело се използва от криптографите в Негев за дискредитиране на един или друг алгоритъм.

Ако послушате съвета ми преди да тръгнете да избирате "език за програмиране" е добре да се запознаете с теоретичните основи на криптографията като наука. Повярвайте има форми на защита, за които най-малко сте предполагали (като така наречените "цветни шумове"). Още по интересни са пакетната стеганография и защитата на аналогови сигнали.

Друг важен момент е динамиката на развитие на апаратните средства.

В момента  предстои Intel да пуснат модули, базирани на "когнитивни" процесори. Там се програмира по друга логика. Да не споменавам за фотонните компоненти (има и такава наука "фотоника", която не бива да се бърка с "квантовата"), които спокойно могат да се закупят от Али. 

Ако сте се насочили към блокчейн ... няма да мога да Ви помогна. 🙂  🙂 

Каквото и да си говорим атака от вида "51%"  си е напълно реална. Разбирам, че е  "модерно", но имам редица възражения, които за сега никой не успя да обори. 

Ще се опитам да Ви помогна, но ...

Кажете ми какво точно искате да постигнете? Каква е крайната Ви цел?

Хубаво е, че задавате въпроси, но темата наистина е много сериозна и изисква обсъждане.

На 03.06.2019 година в Бургас приключи много интересен семинар.

След него с колегите започнахме активен обмен на информация за де що е шифровъчна система в света (визирам професионални системи, които се ползват в реални условия). Много интересно се получи. Дори за мен бе шок какви езици за програмиране се ползват и как. Гарантирам, че няма да познаете кой език е номер едно, но ще ми е интересно да чуя мнения. 🙂

И ако позволите малка подсказка ... 🙂

Имайте в предвид, че изискването е да се гарантира високоскоростно и надеждно шифроване на файлове, текст или поточни данни. На всичко отгоре това да е платформено независимо.