Jump to content
¯\_( ツ)_/¯
  • TAD GROUP are currently hiring penetration testers. Please read the topic in Career Central subforum.
  • Sponsored Ad
freeman987

Комуникация

Recommended Posts

Колеги, чета Ви из форума и направо съм потресен. Толкова много чуждици и понятия използвате ненужно и не на място, че чак се хващам за главата. На места чета за Black Hat и тем подобните на цвят шапки, което е смешно и не е никакво стандартизирано делене на ""хакери" (спрете с филмите). Обратно на логиката, се използват адски много ненужни чуждици, които вместо да поясняват нещо, то повече тормозят потребителите и на моменти даже на мен ми се е налагало да питам Гугъл какво животно е това. Когато разяснявате някакъв софтуер, го обяснете нормално с Българските аналози на думите, а не  "сетнах кей но не тръгва" или "рънвам програмата и стречнах прозореца". Направо съм потресен на моменти какви думи и словосъчетания се използват. Писва ми да ги поправям и накрая ще започна да трия, докато не се научим да използваме себеизразяването правилно! 

• Thanks 1

Аз ще "approach"- на  :D темата с моите 5 "цента". Лично аз прекарвам изключително много време в EN сайтове, дори мисля, че освен predpriemach.com, и да прегледам в седмицата 2-3 пъти dnevnik.bg друго не чета. Може да се каже, че съм заклет redditor и по-голямата ми част от свободното време на компютъра, прекарвам като "браузвам" различни "субредити".

За чуждиците, някои неща не се превеждат окей на други езици и е най-добре да се използват английските думи, а относно това дали са на място или не, зависи от човека.

Прав си приятелю но забравяш, че тези хора са Pentester-и, и е нормално да се изразяват по този начин. А и когато свикнеш на английски език ти е трудно да го обърнеш на българки нали се сещаш. Мисля че темата ти е отворена напразно това е моето мнение, защото би трябвало да проявиш някакво разбиране щом се занимаваш с това което се занимаваме и ние. Определено Модераторите са доста емоционални по тези дни и се дразнят и ядосват за всичко и си мислят че могат да изгонят всеки и да изтрият всяка тема която не им се харесва.

Колеги, сърфирайте където си поискате в мрежата, работете каквото желаете и учете всякакви езици, но докато се намирате в България и пишете в Български форум, използвайте красивият ни език по предназначение. Не Ви знам, какви и от къде сте, но е смешно използването на чуждици във всеки един момент от коментарите Ви. Да, на места е належаща употребата на външни термини, ама и тогава не се прекалява. Чрез използването на такива думи никой няма да Ви сметне за по-интелигентни, само за по-млада аудитория. Не знам за другите модератори, но аз не цензурирам свободно изразеното мнение на съфорумниците ми  и имам изключително „soft approach to the user“ (мек подход към потребителя).

• Like 1

Аз лично подкрепям мнението Ви @freeman987, поради факта, че наистина това не е желателно, просто според мен е друго да кажеш:
"Рънна ли програмата която ти изпратих?" вместо да си кажеш "Пусна ли програмата която ти изпратих?" Поне ако се използват термини да се пишат на английски и да не се използват като словосъчетания..

• Like 1

Преди 19 часа, freeman987 написа:

Колеги, сърфирайте където си поискате в мрежата, работете каквото желаете и учете всякакви езици, но докато се намирате в България и пишете в Български форум, използвайте красивият ни език по предназначение. Не Ви знам, какви и от къде сте, но е смешно използването на чуждици във всеки един момент от коментарите Ви. Да, на места е належаща употребата на външни термини, ама и тогава не се прекалява. Чрез използването на такива думи никой няма да Ви сметне за по-интелигентни, само за по-млада аудитория. Не знам за другите модератори, но аз не цензурирам свободно изразеното мнение на съфорумниците ми  и имам изключително „soft approach to the user“ (мек подход към потребителя).

Съжалявам, но аз не  го намирам за смешно избощо. Естествено че би било превъзходно всички термини от технологиите да имат аналог и всички да пишем на български, но това не винаги е така. Аз на български пиша почти и само в този форум, в професионалната ми кариера нямам нито един доклад писан на български, тъй че не смятам че използването на чуждици е голям проблем - толкова си мога, и смятам че е пропуск че в България все още се преподават технологии на български език а не на англиийски. Та, да си пишем кой както иска :)

• Like 1

Абе колеги, къде прочетохте да се противя за използването на термини? Разграничавайте използването на термини от преднамереното преизползване на някаква жаргонна терминология. Идеята ми е малчуганите да спрат въвеждането на някакъв жаргон, като себеизразяване в темите си. Това е смешно! Едно е да се говори сериозно по някоя тема и съвсем различно нещо е да се смесват езици. Щом всички сме достатъчно интелигентни, според авторите на коментарите, да си преведем някоя чуждица, то да си използват Българският аналог. Когато думата няма аналог нека се използва, ама изречения от сорта на

Цитат

Може да се каже, че съм заклет redditor и по-голямата ми част от свободното време на компютъра, прекарвам като "браузвам" различни "субредити".

продължават да са ми излишни. Едва ли хората знаят, че „redditor“ е потребител  на популярен новинарски сайт (reddit.com), а „субредити“ (subreddits) e някаква подкатегория в сайта. Та не виждам с какво се налага използването на такива сложни за разбиране изречения. Впрочем тук не всички сe занимават със съкратена форма на израза „penetration tester“ или „Pentester“, че да гледате само от тази страна на стената. Половината „тестващи“ лица тук не са програмисти и използват някакъв готов софтуер за търсене на тривиални слабости. Изписало им, че има XSS уязвимост, само защото софтуера виждаш ли не използвал JS да филтрира някое поле на входяща форма, защото ние програмистите все пасем трева и от сървърна страна не филтрираме нищо. Всеки втори бисквитки краде и се чуди с мляко ли да ги изяде или браузъра ще забие без витамините си... 

• Thanks 1

Тежка е короната на модераторите :) 

На 4.03.2019 г. at 13:18, d3k4z написа:

Съжалявам, но аз не  го намирам за смешно избощо. Естествено че би било превъзходно всички термини от технологиите да имат аналог и всички да пишем на български, но това не винаги е така. Аз на български пиша почти и само в този форум, в професионалната ми кариера нямам нито един доклад писан на български, тъй че не смятам че използването на чуждици е голям проблем - толкова си мога, и смятам че е пропуск че в България все още се преподават технологии на български език а не на англиийски. Та, да си пишем кой както иска :)

На същото мнение съм. :) 

• Like 1

Колеги, добре е, че държите на българското, но защо не си прегледате никовете? Май и те не са български. :)

На 12.03.2019 г. at 9:16, TheZero написа:

Колеги, добре е, че държите на българското, но защо не си прегледате никовете? Май и те не са български. :)

Това не е тема за заяждане. Поради технологията, която се използва в Интернет, формулировката на потребителските имена в 90 % от случаите позволява единствено използването на латински букви.  

Ако ми позволите да изкажа скромно мнение.

Идеята да се преподава технологична материя на английски е меко казано ... лишена от логика. 

И за да не бъда голословен, ще приведа съвсем елементарен пример, как използването на "английски" (или "англоезични") термини може да ви направи за смях.

Нека разгледаме думата "ДИГИТАЛЕН".

Според мнозина думата има английски произход и означава "цифров".

За съжаление, това е напълно погрешно схващане.

Думата "дигитален" се използва още от Аристотел (все пак освен учител на Александър Македонски той е и бащата на кибернетиката, като наука, а информатиката е раздел от кибернетиката), а тогава не е имало Великобритания, да не говорим за английски език.

Думата има древногръцки произход и означава, задълбочено познаване на отделните детайли (няма точен превод на английски).

Към момента думата "дигитален" е основен термин в съвременната психология и означава определен вид личностна характеристика. 

За първи път думата "дигитален" (digital - дижитъл) на английският език се използва за дискретни процеси, но дискретните процеси не винаги имат цифров характер. Много от дискретните процеси са аналогови.

Идеята, че "дигитален" означава "цифров" идва от латинското значение на думата "digitus".

На латински това означава "пръст на ръката". Под digitus, в древен Рим се разбират цифри от 1 до 10 (или от 0 до 9, както е модерно) защото някога са броели на пръсти. 

Тук би следвало да възкликна като Ян Хус (да не се бърка с герой от комикси) "Santa Simplicitas!".

Няма да го направя. Причината е, че от историята знаем, че този, който е изрекъл тези думи са го изгорили жив, защото си е позволил да изказва мнение, различно от модерното за онова време.

Правилно е да употребяваме думата "цифров процес", а не "дигитален процес" (на български "дискретен процес"). Да. Не е модерно, но е правилно. За справка "Англо-български технически речник".

Съществува и обратна логика в превода.

Как например ще преведете на български думата subtle, но така, че да запазите нейното значение, така както то се ползва в английския език?

Искам да спомена, че английският език е най-сложният език в света (над 350 000 думи). Имайте в предвид, че дори най-високо ерудираните хора употребяват максимум 3500 думи. А останалите?

За съжаление английският език, който масово се е наложил в момента няма нищо общо с английския език, който познавам (този на който е писал Оскар Уайлд, примерно). Мисля, че причината е, че аз съм го учил в католическа църква, а сега се преподава къде ли не. Презрително това, което масово се говори като английски се нарича "кокни" и повярвайте употребата на подобен разговорен език не ви прави по-привлекателни. На такъв език разговарят хората "втора ръка" във Обединеното кралство и red necks (червените вратове) в САЩ. На практика някой може да се почувства creepy, ако чете кратки (задължително кратки) текстове, изпълнени с жаргонни фрази (сленг).

Мога да ви дам още един пример, който е доста забавен.

В България се казва "ЕЙПЪЛ" и с това много се гордеем.

Ако в САЩ кажете това за компанията Apple, по този провлачен начин, ще станете за посмешище (не всички американци са тактични и възпитани).

Американците изговарят името на фирмата като "АПЪЛ" (оказва се, че било жаргон свързан с две отделни думи APPLication и Electronics - APPLE). Все пак употребяваме "апликейшън", а не "ейпликейшън". 

За бит и нант съм писал. Но не е зле никога да не забравяте, че думата адитивен (произхожда от addivitus) има латински, а не английски произход. А без тази дума няма съвременна информатика.

Забележка: Не знам колко знаят какво е адитивна логаритмична мярка, но повечето хора знаят какво е "бит" (което си е адитивна логаритмична мярка за измерване на единица информация).

Та в този ред на мисли "киоска" е руска дума и буквално означава павилионче, на което се продават вестници.

"Киоска" също е термин от съвременните IT-технологии, но не съм чувал призиви да изучаваме комуникационни технологии на руски език.

Все пак си спомням за едно незабравимо произведение от българската драматургия. Надявам се да сте чували за "Криворазбраната цивилизация", написана в далечната 1871 година от Добри Войников.

Та като чета понякога някои чуждици си спомням с умиление за Мадам Злата (съпругата на Хаджи Коста) и дъщеря й Анка.

Разликата от тогава и сега е само в езика.

Тогава е било "францужки" а сега е "енгелизки".

Ерго, някои определено още живеят в 1871 година и се изживяват, като прототипи на Маргариди, в стремежа си да се "европейчат" (американчат и пр.). 

А после ".. поради що се срамиш ...". Ами заради таквизи се срамим.

Но като се замисля по едно време бяхме готови и от кирилицата да се отречем. 

В този ред на мисли ...

Направи ли ви впечатление на какъв чист и изискан български език говореше българският актьор, спечелил Оскар? Обърнахте ли внимание на богатат му езикова култура? И това е човек, който живее и работи в Холивуд и в ежедневието си комуникира само и единствено на английски език.

Помислете сериозно над това.

@Avatara Разбираме те напълно братле, ако сте забелязали в моите клипове всичко е на български. Трябва да се знае английски (може да не е перфектно). Трудно можеш да обърнеш някоя английска дума на български в буквалният й смисъл. Както знам а и ти знаеш тези които са напреднали знаем, че е пълно с команди и термини и ни е трудно когато свикнем с тях и ползваме английски думи и термини това е, не че сме против българският език :) 

• Thanks 1

Здравей,

Напълно те подкрепям. Трябва да се знае английски, защото за езиците от високо ниво това е огромно предимство. 

Не знам дали сте запознати, но в Малайзия (и не само там) използването на английски език в много сфери е забранено със закон от 1985 година. Бяха ми нужни три години за да разбера защо това е направено. Повярвайте има желязна логика.

Преди години имах сериозен проблем при работата си с японци. Те не признават никаква техническа документация на английски език. Само на японски и само на катакана. Никакъв компромис. С датчаните е още по-страшно. Там изискват да знаете писмено и говоримо датски. Английският език в Дания не се използва в работни взаимоотношения. Пиша това въз основа на горчив, личен опит.

Ако искаме развитие в технологичната сфера е нужно да имаме солидна база. Не може да изучаваме програмиране, а да не знаем какво е алгоритъм. Друга много сериозна грешка е, че битува схващането, че трябва да си добър математик за да си добър програмист. Да, но числените методи в програмирането са доста далеч от фундаменталната математика. Да не споменавам, че съществува огромен набор от математически прийоми, създадени от програмисти, за които математиците не са и чували.

Мисля, че най-напред би следвало да се научим да общуваме. Това е много трудно. Още по-трудно е да се научим да водим дебат (дискусия). Най-трудно от всичко е да обменяме знания. Признавам, че и до момента ми е трудно да се справя с това.

Това, което ми харесва в този форум е, че има дискусия. За разлика от много други тук се спазва добрият тон, а това е едно много хубаво начало.

• Like 1