Jump to content
¯\_( ツ)_/¯
  • TAD GROUP are currently hiring penetration testers. Please read the topic in Career Central subforum.
  • Sponsored Ad

Recommended Posts

Здравейте,
Може би темата не е точно за тук, но все пак нещата са сериозни.
Мой колега ми сподели, че някакъв хакер го е записал докато гледа филми за възрастни и го е записал как прави ... сещате се какво. Сега му иска 7000 $, иначе ще пусне видеото до всичките му контакти в abv.bg. Хакерът е успял да разбие паролата му в abv.bg и е копирал всички контакти. Колегата вече е сменил паролата на пощата си и каза че 7 месеца не си е пускал компютъра, но преди седмица го е пуснал и веднага е получил съобщение за откуп. Също така трябва да плати в биткойн. Колегата е пред пенсия не разбира нищо от компютри, не знае какво да прави и е доста притеснен, ако се стигне до това видео ще е много неприятно. Помоли ме да му съдействам, ако мога и затова пиша. Давайте варианти...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемата е следната:

Създава се профил - менте във фейсбук със снимки на красива мацка и други подходящи подробности.
Подбират се потенциални жертви, като през това време се проучва техният социален статут и връзки.
Идва времето, когато жертвата се "вижда" с красавицата по камера. Всъщност се пуска видеозапис
и от жертвата се искат разни неприлични неща, след което следва самото изнудване за хиляди $ и .

Най-често се практива в арабоезичните северноафрикански държави, които скубят жертви от богатите
на петрол арабски държави, като Кувейт, ОАЕ, Бахрейн. Моралът в тези държави е много строг и почти
всички си плащат откупа.

Напоследък подобен "бизнес" развиват и родни роми-алоджии.  "Работата" е в пъти по-високодоходна.
Нищо хакерско! Всички хакерски изнудвания и прочие там неща, ряпа да ядат!

Та по въпроса. Предполагам "колегата ти" се е вързал точно на същата игра.
Ех, може и да е някой по-мутирал вариант. Не знам.
Или ще плати или ще рискува. Каквото стане вече.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелят Ви за да е записан, значи е РАТНАТ (R.A.T), моля, кажете му, ако няма кой знае какво на компютъра да го откара да го преинсталират!
Също така, му дайте съвет, както и на вашите познати, ако ползват камера, тя винаги да сочи на долу, а ако е на лаптоп, какво да Ви кажа, внимавайте какво сваляте, от къде го сваляте, и първо помислете, струва ли си риска ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може да се довери на аморален човек които го изнудва за пари, без да му мигне окото може да публикува видеото. Най вероятно има вирус РАТ на компютъра си и трябва да се преинсталира. Разбира се, може да сканира с няколко програми но вирусът най вероятно е криптиран и ще е трудно да се открие. Колегата ви е без никакъв опит това е ясно. Най добре да се обърне към Cybercrime както е казал колегата по-горе http://www.cybercrime.bg/bg. Другото което е изнудвачът може да не ползва VPN програма и ще е много лесно да го намерят, защото ИП адресът му е логнат във вируса когато го създава. Но за това не трябва да си преинсталира компютъра. Доста неудобна ситуация, нека и колегите да споделят тяхното мнение. 

Винаги закривайте камерата на лаптопа, има програми които предотвратяват това. Антивирусната програма ESET я има тази защита.

Редактирано от Pentester

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като за начало те съветвам да посетиш тази тема - "Преди да платите откуп от хакер'' , в раздела за Вируси

, на колегата @chapoblan. В нея ще видиш основните неща, които трябва да знаеш. Моя съвет е да не инсталираш някакви програми, които не знаеш какво съдържат или са от неизвестен източни. Втория ми съвет е, както каза @ItsValle ,ако не ползваш камерата, залепи я с нещо (ако си на лаптоп) ,или я наклони да сочи надолу, защото ако те шпионират, ти няма да разбереш кога. Третия ми съвет е да си инсталираш антивирусни програми, които засичат spyware и други простотии, като най-добрия начин е да си КУПИШ надеждна антивирусна, като Avast или ESET. И най-важния съвет, не прави подобни работи пред компютъра, с насочена камера към теб, защото не знаеш кой те гледа.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,
много благодаря за съветите предал съм всичко дословно и мисля, че се е свързал с правоохранотелните органи от линка.
За камерата съм му казал отдавна да сложи една лепенка, ама нали знаете че ние хората много не слушаме като ни говорят и си казваме, е точно мен ли ще снимат. Надявам се да се оправят нещата.
Благодаря на всички за навременните отговори и съвети.
Хубав ден!

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

No registered users viewing this page.

Important Information

За да посещавате този уебсайт е необходимо да се съгласите с Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.