Jump to content
¯\_( ツ)_/¯
  • TAD GROUP are currently hiring penetration testers. Please read the topic in Career Central subforum.
  • Sponsored Ad
mkovachev

сертификат за кибер сигурност

Recommended Posts

Здравейте,

Наскоро взех решение да опитам реализация в областта на кибер сигурността, което основно бе повлияно от висшето ми образование (криминология) както и актуалността на проблема. Като напълно нов в тази област имам нужда от съвет за първоначалните стъпки в тази очевидно доста продължителна кариерна пътека. Разгледах няколко сертифициращи институции и повечето от тях в изискванията си за сертификат са включили наличието на предишен опит. Тъй като при мен такъв липсва, стесних избора си до Сиско, като там за CCNA Security (и последващите CCNP, CCIE) не се изисква предишен опит, а само CCENT. Смятате ли, че това е добро начало предвид факта, че наистина нямам никакви задълбочени познания в network? И дали всъщност този сертификат е разпознаваем и търсен в България?

Благодаря предварително на всеки отзовал се на въпроса ми!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сиско е разпознаваема фирма, но честно казано ако си нов не търси сертификати, а направо удостоверения. Сертификат може да получиш почти навсякъде, но удостоверение не. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
8 minutes ago, freeman987 said:

Сиско е разпознаваема фирма, но честно казано ако си нов не търси сертификати, а направо удостоверения. Сертификат може да получиш почти навсякъде, но удостоверение не. 

Благодаря за бързия отговор! Може ли повече разяснение по въпроса със удостоверенията? Какво да разбирам под удостоверение?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Цитат

В по-широк смисъл удостверението удостоверява някакъв факт, а сертификата удостоверява че даденото нещо съответства на някакви норми.
Т.е. може да имате удостверение, че сте завършили дадената школа с дадена оценка, но това значи само толкова. Докато сетификата би трябвало да значи, че сте квалифициран и имате знанията, необходими за покриване на някакъв критерий.
Т.е. едното е удостоверение, че сте прочели 5 книги (издаващия сертификата лично се е убедил, че сте ги прочели - гледал ви е как четете всяка една страница), а другото е че покривате знанията за ниво A1 на даден език примерно. Тъй като нивата за "знаене" на даден език са точно определени, знае се какво трябва да е начуил даден индивид за да покрие изискванията за дадено ниво, и издаващия орган издава сертификат, че приносителя ги е покрил, и това е проверено по някакъв начин.
Аз мога да издам удостверение, че точно аз съм произвел .... един водомер примерно. И "си залагам главата" че тоя водомер работи. Но той работи така, както аз съм решил че трябва да работи. Примерно той мери в бирени халби за 18.5 минути. Така ми е трябвало, така съм го направил, може пък и някой друг да има нужда от такъв водомер, знам ли...
Докато сертификата ще декларира, че водомера отговаря на БДС, ЕН, DIN или еди-кой си там нормативен документ, който е регламентирал как трябва да мери даден водомер - какви дебити, каква грешка в измерванията, каква дълготрайност ще има, и че ще мери точно в литри в секунда или кубически метри в час...

Съветвам те да си извадиш удостоверение по част от специалността не за друго а защото е легален документ по стандартите на МОН, докато Сертификатите са по-слабо контролирани и в следващият момент центъра може да бъде закрит и ако решиш да си направиш справка за истинността на Сертификата това става по-трудно. Свидетелството е с най-висока степен - получава се при профил на изучаване след завършване на средно образование. Тоест, като завършиш ако си учил за някаква специалност излизаш със Свидетелство за Квалификация. Удостоверението по част от специалността е друг документ, който се вади обикновено от училища с пълна документация и акредитация на МОН. Сертификат можеш и от такива училищни центрове да получиш, но Удостоверението е с по-висока степен при CV. Сертификати от онлайн курсове под път и над път, но Удостоверения 3-37 доста по-трудно се изкарват, което им придава и по-голяма тежест в автобиографията.  

Цитат

Удостоверение за професионално обучение 3-37 се издава след обучение за част от професията при изучаване на част от предметите от учебния план за дадена специалност.

Със Свидетелството за професионална квалификация 3-54 се присъжда професионална квалификация по специалност от дадена професия. Издава се след обучение по всички предмети от учебния план за дадена специалност.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Впрочем, много зависи и от Сертификата и кой го издава естествено, но тук Сертификатите на които се придава тежест са само на големи фирми. Да Сиско са такава, но да кажем, че е относително според това каква работа си решил да работиш и от какво ще имаш нужда в нея, като познания. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
17 minutes ago, freeman987 said:

Съветвам те да си извадиш удостоверение по част от специалността не за друго а защото е легален документ по стандартите на МОН, [...]. Тоест, като завършиш ако си учил за някаква специалност излизаш със Свидетелство за Квалификация. Удостоверението по част от специалността е друг документ, който се вади обикновено от училища с пълна документация и акредитация на МОН. [...]

Не мога да извадя такова удостоверение, защото кибер престъпността не беше част от обучението. Да разбирам ли, че в този случай е по-добре да си намеря бакалавърска/магистърска степен в тази област, пред това да имам съответните Сиско сертификати?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Току-що, mkovachev написа:

Не мога да извадя такова удостоверение, защото кибер престъпността не беше част от обучението. Да разбирам ли, че в този случай е по-добре да си намеря бакалавърска/магистърска степен в тази област, пред това да имам съответните Сиско сертификати?

Не. Ти Удостоверение по част от специалностт, която и да е може да си извадиш в който център за каквото ти е желанието. Висшето в тази област е огромен + но в случая е много разправии и нерви. По-добре и по-евтино ще ти е със Сертификатите. Мен ако ме питаш, ако не намериш някой център за да си извадиш удостоверение, по този шаблон по-добре търси сертификати на които хората имат доверие - Google или Майкрософт примерно.  
 MONCertificate.png

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах те, благодаря за помощта. Ще проуча въпроса с Удостоверенията!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ми позволите ще Ви запозная с едно различно становище.

Преди да говорим за каквато и да било киберсигурност не е зле да се запознаем със съдържанието на този документ:

https://www.commoncriteriaportal.org/files/ccfiles/CCPART1V3.1R5.pdf

Що се отнася до Cisco, може да прегледаме това:

https://www.cisco.com/c/en/us/solutions/industries/government/global-government-certifications/common-criteria.html

Лично аз бих Ви препоръчал да изгледате този видеоматериал, ако нямате желание да четете документацията.

https://www.alliedtelesis.com/documents/video-what-common-criteria

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

No registered users viewing this page.

Important Information

За да посещавате този уебсайт е необходимо да се съгласите с Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.