Jump to content
¯\_( ツ)_/¯
  • TAD GROUP are currently hiring penetration testers. Please read the topic in Career Central subforum.
  • Sponsored Ad
ТУК НЕ СЕ ПРЕДЛАГАТ ХАКЕРСКИ УСЛУГИ ! ×
chapoblan

Чл. 319 - "КОМПЮТЪРНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ"

Recommended Posts

Глава девета "а"
(Нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г.)
КОМПЮТЪРНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ
Чл. 319а. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който копира, използва или осъществи достъп до компютърни данни в компютърна система без разрешение, когато се изисква такова, се наказва с глоба до три хиляди лева.
(2) Ако деянието по ал. 1 е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително за извършване на такова деяние, наказанието е лишаване от свобода до една година или глоба до три хиляди лева.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Ако деянието по ал. 1 е извършено повторно или по отношение на данни за създаване на електронен подпис, наказанието е лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2004 г., доп., бр. 38 от 2007 г.) Ако деянията по ал. 1 - 3 са извършени по отношение на информация, представляваща държавна или друга защитена от закон тайна, наказанието е от една до три години лишаване от свобода, ако не подлежи на по-тежко наказание.
(5) Ако от деянието по ал. 4 са настъпили тежки последици, наказанието е от една до осем години.
Чл. 319б. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който без разрешение на лицето, което администрира или ползва компютърна система, добави, промени, изтрие или унищожи компютърна програма или компютърни данни, в немаловажни случаи, се наказва с лишаване от свобода до една година или глоба до две хиляди лева.
(2) Ако с деянието по ал. 1 са причинени значителни вреди или са настъпили други тежки последици, наказанието е лишаване от свобода до две години и глоба до три хиляди лева.
(3) Ако деянието по ал. 1 е извършено с цел имотна облага, наказанието е лишаване от свобода от една до три години и глоба до пет хиляди лева.
Чл. 319в. (1) (Доп. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който извърши деяние по чл. 319б по отношение на данни, които се дават по силата на закон, по електронен път или на магнитен, електронен, оптичен или друг носител, се наказва с лишаване от свобода до две години и с глоба до три хиляди лева.
(2) Ако деянието по ал. 1 е с цел да се осуети изпълнение на задължение, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба до пет хиляди лева.
Чл. 319г. (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Който въведе компютърен вирус в компютърна система или компютърна мрежа, се наказва с глоба до три хиляди лева.
(2) (Нова - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който въведе друга компютърна програма, която е предназначена за нарушаване на дейността на компютърна система или компютърна мрежа или за узнаване, заличаване, изтриване, изменение или копиране на компютърни данни без разрешение, когато такова се изисква, доколкото извършеното не съставлява по-тежко престъпление.
(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) Ако от деянието по ал. 1 и 2 са настъпили значителни вреди или е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба до хиляда лева.
Чл. 319д. (1) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2004 г., бр. 38 от 2007 г.) Който разпространи пароли или кодове за достъп до компютърна система или до компютърни данни и от това последва разкриване на лични данни или информация, представляваща държавна или друга защитена от закон тайна, се наказва с лишаване от свобода до една година.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 38 от 2007 г.) За деяние по ал. 1, извършено с користна цел, или ако с него са причинени значителни вреди или са настъпили други тежки последици, наказанието е лишаване от свобода до три години.
Чл. 319е. Който при доставяне на информационни услуги наруши разпоредбите на чл. 6, ал. 2, т. 5 от Закона за електронния документ и електронния подпис, се наказва с глоба до пет хиляди лева, ако не подлежи на по-тежко наказание.

• Like 7
  • Haha 1

Извод: Не си струва да вършите глупости :D Добре че не са ме хващали, че от простотиите дето съм правил съм щял да патя много (едва ли съм единствения във форума :D , говоря за много по-сериозни неща от ратване на компа на фр и тн.). С годините идва и мъдростта :), (нямам 18, поне съм се спрял навреме :D ) тоест имам много време докато ме посети..

• Like 2

Мисля че наказанията за малотени са други , не съм много сигурен но май са по - леки 

• Thanks 1

преди 52 минути, mokujin написа:

Мисля че наказанията за малотени са други , не съм много сигурен но май са по - леки 

точно така до колкото и аз знам

Преди 2 часа, LinuxMaster1 написа:

Не е много умно така да се "хвалиш", не мислиш ли? 

не се хваля, даже ме е срам за глупостите, които съм правил тогава

• Like 1

Чистосърдечното признание за младежки прегрешения не се счита за докзателствен материал. :D

Шегувам се. 

• Like 1

На 2.05.2017 г. at 18:43, Bobi's Tutorials написа:

Извод: Не си струва да вършите глупости :D Добре че не са ме хващали, че от простотиите дето съм правил съм щял да патя много (едва ли съм единствения във форума :D , говоря за много по-сериозни неща от ратване на компа на фр и тн.). С годините идва и мъдростта :), (нямам 18, поне съм се спрял навреме :D ) тоест имам много време докато ме посети..

Всеки е невинен до доказване на противното :D:D:D:D

• Like 1
  • Confused 1

Колко работи нашата икономическаполиция и има ли до сега хванати в изневяра  :D 

Много хора, които са се научили на нещо, свързано с хакерството, често се издават по един или друг начин. Било то ''мога да правя еди кво си, вижте ме'' ,или тн. Според мен най-добрия начин, да прикриете знанията си, и това което правите от другите хора е следното:

Когато примерно някой ваш приятел иска да му биете фабрични данни на телефона, да му преинсталирате компютъра, или нещо свързано с това, най-добре ще е да кажете ''аз не разбирам от такива неща, попитай някой друг'' ,но вътре в себе си да държите толкова много информация, че ако я разкриете, на всички ще им увисне ченето.

Според мен това е най-ефективния начин, да се прикриете, и когато направите удар, било то на някой компютър, телефон или тн, най-малко заподозрян ще бъдете Вие, тъй като всички са останали с впечатлението, че вие не можете да боравите с такива работи.

Edited by nuclear bomb.
  • Like 1

преди 3 минути, nuclear bomb. написа:

Много хора, които са се научили на нещо, свързано с хакерството, често се издават по един или друг начин. Било то ''мога да правя еди кво си, вижте ме'' ,или тн. Според мен най-добрия начин, да прикриете знанията си, и това което правите от другите хора е следното:

Когато примерно някой ваш приятел иска да му биете фабрични данни на телефона, да му преинсталирате компютъра, или нещо свързано с това, най-добре ще е да кажете ''аз не разбирам от такива неща, попитай някой друг'' ,но вътре в себе си да държите толкова много информация, че ако я разкриете, на всички ще им увисне ченето.

Според мен това е най-ефективния начин, да се прикриете, и когато направите удар, било то на някой компютър, телефон или тн, най-малко заподозрян ще бъдете Вие, тъй като всички са останали с впечатлението, че вие не можете да боравите с такива работи.

Но пак те мислят за глупак, не че ако кажеш няма да те, то тия знания вече не се оценяват.

преди 6 минути, HazarBG написа:

Но пак те мислят за глупак, не че ако кажеш няма да те, то тия знания вече не се оценяват.

Кво ти пука, че те мислят за глупак ? Някой ден ще разбиеш банка, ще вземеш хиляди (щот банката ще е българска :D) и кво ? Никой няма да заподозрее, че си ти, и всички ще ти викат глупак, ама ти ще плуваш в пари, нали :D ?

Току-що, nuclear bomb. написа:

Кво ти пука, че те мислят за глупак ? Някой ден ще разбиеш банка, ще вземеш хиляди (щот банката ще е българска :D) и кво ? Никой няма да заподозрее, че си ти, и всички ще ти викат глупак, ама ти ще плуваш в пари, нали :D ?

Има по-важни неща от парите. :)

Току-що, HazarBG написа:

Има по-важни неща от парите. :)

Прав си, но да кажем, че се прославиш, като хакер, и града ти е дребен, и всички те научат какъв си. Утре някой друг ще разбие банка, и първият който ще извикат, ще бъдеш естествено ти. Ще има въпроси от рода на ''къде беше в сряда'' ? ''какво прави в сряда'' ? ''защо си го правил'' ? И други простотии, и яко ли ще ти е всеки ден де се разкарваш и да даваш обяснения ? 

преди 1 минута, nuclear bomb. написа:

Прав си, но да кажем, че се прославиш, като хакер, и града ти е дребен, и всички те научат какъв си. Утре някой друг ще разбие банка, и първият който ще извикат, ще бъдеш естествено ти. Ще има въпроси от рода на ''къде беше в сряда'' ? ''какво прави в сряда'' ? ''защо си го правил'' ? И други простотии, и яко ли ще ти е всеки ден де се разкарваш и да даваш обяснения ? 

Издаваш се.

преди 8 минути, HazarBG написа:

Издаваш се.

Не, брат, аз не се издавам, просто бях седнал на кафе с едни приятели, и един приятел почна да разказва кво е станало преди, и аз сега се сещам за тва, и го давам като пример.

Не се излагайте като аматьори: ако милицуйнерините почнат да ви тормозят е ваше изконно човешко право да ги тормозите по устав и вие BACK докато не си седнат обратно на минсфифайгелските задници надалеч и много встрани от света ви. Има неща като презумция за невинност, необходимост от доказване на вина, и какво ли още не, и ако никой не е направил нищо е много сериозен гаф ако бъде тормозен под какъвто и да е предтекст. Търсете си правата и воювайте за тях , защото няма кой да ви ги търси от страна на репресивния апарат, който има единствената цел да поддържа статистика за отчитане на дейност.

Това, че някой се бил "прославил" не е никаква ПРАВНО ОСНОВАНА ПРИЧИНА някакви минсифюнгели да инвазират в реалността му. НИ-КА-КВА !

Finaly, there is that thang called "давност", gnomeasayin' :D

Мое ми издадеш дедавия, минсифай, знай-най !

Edited by %00
Излишна запетая, píčo !

А да не говорим, че ако човек прекара три-четири минути в по-детайлен анализ на правно наказуемите дефиниции може да открие около 1.78Е+12 начина да постъпва, без да попада в техния обхват. И не, това не е призив за нарушаване на добрите нрави е а прости идеалистичния вид на хакерски манталитет. Идеалистичният хакер не краде пари, той открива нови измерения в рамките на дори ограничени хоризонти.

Прелиствайки този закон веднага виждам как мога да не съм в обхвата му.

И в интерес на "издаването" - никога не съм крал, нито извличал каквато и да е друга облага - с изключение на това, че съм обогатявал ума и опитността си,и  винаги е било с научно-образователна цел: хахахаха, помня колко се смях, когато ефбиайци публично отвориха едни неща, които бях чел много години преди това. 

Има давност, че ме фанете за дедавия, разкарайте се, минсифайгели - не се и пробвайте, губите парите на данъкоплатците !!! :D
Казах НАУЧНО-ОБРАЗОВАТЕЛНА ЦЕЛ, do tell !

• Confused 1

Преди 18 часа, %00 написа:

А да не говорим, че ако човек прекара три-четири минути в по-детайлен анализ на правно наказуемите дефиниции може да открие около 1.78Е+12 начина да постъпва, без да попада в техния обхват. И не, това не е призив за нарушаване на добрите нрави е а прости идеалистичния вид на хакерски манталитет. Идеалистичният хакер не краде пари, той открива нови измерения в рамките на дори ограничени хоризонти.

Прелиствайки този закон веднага виждам как мога да не съм в обхвата му.

И в интерес на "издаването" - никога не съм крал, нито извличал каквато и да е друга облага - с изключение на това, че съм обогатявал ума и опитността си,и  винаги е било с научно-образователна цел: хахахаха, помня колко се смях, когато ефбиайци публично отвориха едни неща, които бях чел много години преди това. 

Има давност, че ме фанете за дедавия, разкарайте се, минсифайгели - не се и пробвайте, губите парите на данъкоплатците !!! :D
Казах НАУЧНО-ОБРАЗОВАТЕЛНА ЦЕЛ, do tell !

Брат, ако си чувал за white и black hats.Тва дали със знанията си по компютрите ще крадеш пари, данни или ще правиш добро, зависи изцяло от твойте цели. 

• Confused 1

@%00, онея 120 килограма.. случайно да ти се намират в чепа ?

Edited by HazarBG